تبلیغات
دانلود پایان نامه - تحقیق مفاهیم معماری سرویس گرا و وب سرویسها

دانلود پایان نامه

تحقیق مفاهیم معماری سرویس گرا و وب سرویسها   شامل 42 صفحه به صورت فایل ورد و قابل ویرایش می باشد که یکی از تحقیق های جامع و کامل در مورد   مفاهیم معماری سرویس گرا و وب سرویسها   می باشد و دارای منابع معتبر می باشد

۲-۱  مقدمه

مسئله انتخاب و ترکیب سرویس‌های وب مبتنی بر معیارهای کیفیت سرویس، یک مسئله ترکیباتی[۱] پیچیده است که در بسیاری از مسائل دنیای واقعی کاربرد دارد. با توجه به اهمیت و پیچیدگی این مسائل تاکنون مطالعات زیادی حول این موضوع انجام شده است و رویکردها و تکنیک‌های گوناگونی برای حل مسئله ترکیب سرویس‌های وب ارائه شده است.

در این مقاله در ابتدا با مفاهیم و تعاریف معماری سرویس گرا و وب سرویس‌ها آشنا می‌شویم و در ادامه توضیحاتی راجع به انتخاب و ترکیب وب سرویس‌ها و اهمیت معیارهای کیفیت سرویس در آن که به عنوان معیارهایی جهت ارزیابی سرویس نرم افزاری می‌باشند، داده خواهد شد. در انتها نیز به معرفی تعدادی از کارهای مرتبطی که تاکنون در زمینه ترکیب و انتخاب سرویس‌های وب صورت گرفته است می‌پردازیم.

۲-۲  مفاهیم پایه

۲-۲-۱  رهیافت‌های یکپارچه سازی سیستم‌های اطلاعاتی

رهیافت‌های مختلفی برای یکپارچه‌سازی سیستم‌های اطلاعاتی ارائه شده است از جمله اتصال نقطه به نقطه[۲] یا استفاده از یک مترجم مرکزی[۳] و یا پورتال‌ها، که در اتصال نقطه به نقطه برای ایجاد ارتباط بین نرم‌افزار‌های مختلف باید استاندارد‌ها و مسیر‌ ارتباطی بین دو نرم‌افزار ایجاد شود، همان‌طور که پیداست در این رهیافت با افزایش نیاز به ارتباط بین زیرسیستم‌های مختلف هزینه‌ توسعه و تولید نرم‌افزار‌های جدید که با سیستم‌های پیشین در تعامل باشند به شدت افزایش میابند. در روش مترجم مرکزی یک میان افزار که وظیفه ترجمه پیام‌ها را بر عهده دارد بین تمامی زیرسیستم‌ها قرار گرفته و زمانی که یک زیرسیستم قصد ارتباط با زیر سیستم دیگر را داشته باشد ابتدا پیام را به مترجم مرکزی ارسال می‌کند و بعد از ترجمه به پروتکل و فناوری مربوطه به زیر سیستم دوم ارسال می‌شود. اما در معماری سرویس گرا اصل بر این است که همه سیستم‌های اطلاعاتی با یک واسط استاندارد و مورد توافق جهانی تعامل داشته باشند. وب سرویس‌ها با فرستادن پیام‌های بر مبنای XML [4] با مشتریان و یا سایر وب سرویس‌ها ارتباط برقرار می‌کنند.

۲-۲-۲  کاربرد معماری سرویس گرا

امروزه تغییرات زیادی در نحوه کسب و کار سازمان‌ها در جهان به وجود آمده و بسیاری از کسب و کارها مشتری محور شده است. در این نوع از سازمان‌ها بیشتر نگاه‌ها و توجهات به مشتریان می‌باشد. بنابراین برای برآورده سازی نیازهای مشتریان، سازمان‌ها باید بتوانند خدمات خود را در سریع‌ترین زمان ممکن به مشتریان ارائه دهند. این سازمان‌ها به دنبال این هستند تا راه حل‌های بهتری را در مواجهه با تغییرات محیطی ارائه دهند تا تحویل خدمات را در سریع‌ترین زمان ممکن و با قیمت ارزان‌تر در اختیار مشتریان قرار دهند. معماری سرویس گرا این امکان را به سازمان‌ها می‌دهد و آن‌ها را قادر می‌سازد تا فرایند های کسب و کار را در میان سازمان‌‌ها یکپارچه سازند. SOA ایده جدیدی را برای سازماندهی فرآیندهای کسب و کار در جهت پاسخ گویی سریع به نیازهای در حال تغییر مشتریان ارائه می‌دهد [۱۰].

اما با این وجود معماری سرویس گرا برای تمامی سیستم‌های اطلاعاتی که نیاز به یکپارچه سازی دارند راه حل مناسبی نمی‌باشد با توجه به محبوبیت فعلی SOA در بین کاربران بسیاری از آنان حتی زمانی که استفاده از SOA برای سازمان مناسب نباشد نیز به سراغ آن می‌روند [۱۱].

بنابراین مدیران می‌بایست قبل از تصمیم گیری برای استفاده از این الگو در سازمان دید کامل و درستی از زیرساخت‌های فناوری و فرایندهای کسب و کار سازمان بدست آورند و به این نکته توجه داشته باشند که با استفاده از این معماری سازمان چه چیزی را بدست می‌آورد.

جسوتیس سه خصوصیتی را که سیستم‌های مبتنی بر SOA باید داشته باشند را آورده است که شامل: سیستم‌های پیچیده توزیع شده، سیستم‌هایی که مالکان مختلفی دارند و سیستم‌های ناهمگون می‌باشد [۱۲]:

در سیستم‌های پیچیده توزیع شده تمامی اجزا سیستم باید در محل‌های خود قرار گیرند و از قابلیت‌های توزیع شده که در دسترس است استفاده نمایند. SOA این امکان را با استفاده از تعامل سرویس دهندگان و سرویس گیرندگان فراهم می‌آورد.

زمانی که عملکردها و قابلیت‌های گوناگون سیستم‌های اطلاعاتی توسط مالکین مختلف کنترل می‌شوند اولویت‌های گوناگونی به وجود می‌آید و نمی‌توان انتظار داشت که تمامی مالکین بتوانند تمامی اتفاقاتی که در سیستم رخ می‌دهد را تحت نظر داشته باشند. راه حل و روش SOA برای چنین سیستم‌هایی که توسط یک نفر کنترل نمی‌شوند می‌تواند بسیار مناسب باشد.

در سیستم‌ها با مقیاس بزرگ استفاده از پلتفرم‌ها و زبان‌های برنامه نویسی مختلف بسیار رایج است و این ناهمگونی‌ها در پلتفرم‌ها و زبان‌های برنامه نویسی ممکن است در یکپارچه سازی سیستم‌های اطلاعاتی مشکل ساز باشد. اما SOA می‌تواند به راحتی مشکل ناهمگونی سیستم‌های اطلاعاتی در سازمان‌ها را برطرف سازد.

در ادامه این فصل به معرفی معماری سرویس گرا می‌پردازیم و توضیح مختصری از معماری سرویس گرا و مزایا و معایب آن می‌دهیم.

۲-۲-۳  تعریف معماری سرویس گرا

به سختی تعریف دقیق برای واژه معماری سرویس گرا یا به اختصار SOA یافت می‌شود اما این بدان معنا نیست که تعریفی وجود ندارد. در واقع تعاریف گوناگونی برای معماری سرویس گرا وجود دارد که اغلب وابسته به حوزه ای است که مورد استفاده قرار می‌گیرد در [۱۳] تعریفی از معماری سرویس گرا توسط OASIS[5] ارائه شده است:

معماری سرویس گرا الگویی برای سازمان‌ها و استفاده از قابلیت‌های توزیع شده آن‌ها تحت نظارت افراد گوناگونی می‌باشد.

با توجه به تعریفی که در بالا آمده است معماری سرویس گرا یک الگو می‌باشد. به عبارت دیگر SOA یک رویکرد و یا یک روش تفکری است، بنابراین نمی‌توان گفت که یک ابزار می‌باشد، که بتوان آن را خرید [۱۲].

معماری سرویس گرا شامل سیاست‌ها، تجارب و چارچوب‌هایی است که کارکردهای سیستم را قادر می‌سازد به صورت مجموعه ای از سرویس‌های توزیع شده در اندازه های مورد نظر سازمان تعریف شوند. این سرویس‌ها با کمک تعریف یک واسط استاندارد از پیاده سازی مجزا شده‌اند [۱].

افراد مختلف با توجه به جایگاه خود دیدگاه های متفاوتی نسبت به معماری سرویس گرا دارند و در ادامه سه دیدگاه کارشناسان حرفه، معماران و طراحان از معماری سرویس گرا توضیح داده شده است:

کارشناسان حرفه: مجموعه ای از سرویس‌ها که سازمان آن‌ها را به مشتریان یا شرکا خود ارائه می‌دهد.

معماران: سبکی از معماری که شامل قوانین و الگوهایی می‌باشد که منجر به ایجاد خصایصی نظیر پیمانه ای بودن، بسته بندی، اتصال سست، استفاده مجدد و ترکیب پذیری شده و از نظر ساختار از یک ارائه دهنده و یک درخواست کننده سرویس تشکیل شده است.

طراحان و پیاده سازان: مدل برنامه نویسی که از استانداردهایی مانند WSDL[6]، UDDI، SOAP[7] و فناوری‌هایی نظیر وب سرویس‌ها استفاده می‌کند و امکان برقراری ارتباط بین مؤلفه های نرم افزاری را مستقل از سکو و فناوری پیاده سازی فراهم می‌آورد [۱].

معماری سرویس گرا را می‌توان در روابط بین مشتریان سرویس، فراهم آورندگان سرویس و دلالان سرویس[۸] تعریف کرد و این ۳ حوزه در کنار یکدیگر، یک محیط کسب و کار سرویس گرا را به وجود می‌آورند [۱۰].

۴  مزایای استفاده از معماری سرویس گرا

مزایای عمده استفاده از SOA شامل قابلیت استفاده مجدد از سرویس‌ها و خدمات، توانایی آن در کاهش هزینه‌ها، بهبود فرایند های کسب و کار و چابک سازی سازمان‌ها می‌باشد [۱۴].


جهت دانلود متن کامل تحقیق مفاهیم معماری سرویس گرا و وب سرویسها  کلیک نمایید

نظرات() 
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :